Największy mit Polaków w Niemczech

 

Poznaj największy MIT emerytalny wśród Polaków w Niemczech. 

„Popracuję 5 lat i będzie mi przysługiwać minimalna niemiecka emerytura.”

mit Polaków w Niemczech

Polacy emigrują do Niemiec głównie ze względów zarobkowych. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Nieprzypadkowo klientami naszej Dekancelarii są przed wszystkim osoby, które podjęły pracę w Niemczech i pragną poznać najlepsze formy zarządzania zarobionymi tutaj pieniędzmi. Z racji tego, że oferujemy w naszej małej, ale jakże precyzyjnej palecie produktów,  między innymi prywatne produkty emerytalne, to na co dzień rozmawiamy z klientami o ich przyszłości. Wyliczamy im jakiej emerytury mogą się spodziewać od niemieckiego ZUS’u czyli DRV. W dużym skrócie mówiąc, dla osoby np. przykładowego Niemca, który po ukończeniu szkoły pracował bez przerwy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego (obecnie 67 lat)  można przyjąć, że jego emerytura wyniesie ok. 30-35% zarobków, które otrzymywał w końcowym/szczytowym momencie swojej kariery.

 

Przykład ten mówi więcej niż „1000 słów”. Tymczasem wsród wielu Polaków przybywających w poszukiwaniu pracy w Niemczech pokutuje mit: “Jak popracuje tu 5 lat, to wypracuje sobie minimalną niemiecką emeryturę i pojadę do Polski”.  

To jakże mylne przekonanie bierze się zapewne z tego, że po wpisaniu do wyszukiwarki Google’a zapytanie o minimalny okres składkowy, potrzebny do uzyskania emerytury w Niemczech, otrzymujemy odpowiedź: “5 lat”. Mowa tu jednak o 5 latach,  jako minimalnym okresie wpłacania składek do DRV- Deutsche Rentenversicherung, zwanym także „okresem oczekiwania”. Oznacza to, że po 5 latach wpłacania składek do niemieckiego ZUS-u uzyskujemy jedynie prawa emerytalne, natomiast o minimalnej emeryturze nie ma mowy, gdyż jej wysokość będzie zależna od naszych dochodów i może wynieść zaledwie parędziesiąt euro. Często mówimy tu o pracy na pół etatu albo i krótszej.

 

Tym którzy czekają będzie dane… ale tylko resztki zostawione przez tych, którzy walczyli o swoje” – Abraham Lincoln

W myśl tego co mówił Abraham Lincoln już w XIX wieku zachęcamy naszych klientów, żeby liczyli na jedno, czyli na siebie i dodatkowo oszczędzali prywatnie na emeryturę, płacąc nawet niewielkie stawki, które w ramach prywatnych funduszy zaczynają się już od 30€.

 

Zachęcamy do kontaktu z naszą Dekancelarią. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu i pracy z klientami, którzy opłacali składki emerytalne nie tylo w Niemczech, ale też w Polsce potrafimy doradzić najkorzystniejsze dla Polaków formy oszczędzania. 

1 thoughts on “Największy mit Polaków w Niemczech”

Comments are closed.

Shopping Cart
Scroll to Top
Zadzwoń teraz