Jak oszczędzać na podatkach, odkładając na emeryturę?

 

W Niemczech osoby zatrudnione podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu państwowemu. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne dobrowolnie. W obu przypadku coraz częstszym wyborem są dodatkowe ubezpieczenia emerytalne, które nie tylko umożliwiają podwyższenie kwoty wypłacanej w przyszłości emerytury, ale także znaczne oszczędności podatkowe. U nas dowiesz się, na jakie ubezpieczenia, z którymi zaoszczędzisz na podatkach, możesz się zdecydować.

Oszczędności podatkowe w fazie wypłacania emerytury

Nasi klienci często decydują się na elastyczne ubezpieczenia, które umożliwiają  obniżenie podatków w okresie emerytalnym według § 20 EstG ( Prawa Podatkowego). Tego typu ubezpieczenia można dostosować do konkretnych potrzeb osób z nich korzystających. Możliwe jest podwyższenie lub obniżenie składki, dopłaty, a także wypłaty kapitału. Zgromadzony kapitał można spożytkować przy zakupie nieruchomości. Co ważne dla Polaków, którzy są zainteresowani ubezpieczeniem w Niemczech, możliwe jest opłacanie go również z Polski i jednoczesne korzystanie z ulg podatkowych w Niemczech.

Dotacje podatkowe dla zatrudnionych (bAV)

Jak wspomnieliśmy, osoby zatrudnione podlegają obowiązkowo państwowemu ubezpieczeniu emerytalnemu. Z racji tego jednak, że świadczenia z ubezpieczenia państwowego są niskie, warto również w tym przypadku rozważyć dodatkowe prywatne ubezpieczenie. Dobrym wyborem będzie tzw. bAV (betriebliche Altersvorsorge). bAV umożliwia obniżenie podatków na etacie według § 3.63 EstG (Prawo Podatkowe).

Jeśli zdecydujesz się na ponoszenie miesięcznego kosztu ubezpieczenia 50 Euro, pracodawca będzie odprowadzał na Twoje ubezpieczenie aż 115 Euro. Jak to możliwe? W ramach bAV możesz liczyć na dodatek od pracodawcy, do tego składka odprowadzana jest od Twojej pensji brutto, czyli jeszcze zanim zostanie od niej odliczony należny podatek. Możesz zatem zaoszczędzić na podatkach i jednocześnie odkładać na prywatną emeryturę.

Odpisy podatkowe dla przedsiębiorców (Basis Rente)

Tzw. Basis Rente  to rozwiązanie, które powstało z myślą o przedsiębiorcach. Zgodnie z § 10 EstG (Prawo Podatkowe) możliwe jest jednoczesne obniżenie podatków i oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na tzw. Basis Rente mają możliwość odpisania od podatku do 26.527,80 €/rok (2023) w przypadku rozliczających się samotnie i do 53.055,60 € /rok (2023) w przypadku osób rozliczających się wspólnie.

Warto podkreślić, że również i Basis Rente z odpisami podatkowymi jest dość elastyczną formą oszczędzania na przyszłą emeryturę. Możliwe są zmiany wysokości składki oraz jej zawieszenie np. na skutek przejściowych trudności finansowych.

Chcesz oszczędzać na emeryturę i jednocześnie zoptymalizować podatki? Niezależnie od tego, czy jesteś osobą prywatną czy przedsiębiorcą, to możliwe! Jeśli potrzebujesz doradztwa, zapraszamy do skorzystania z naszego wsparcia. Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów, którzy każdego klienta traktują indywidualnie. Przekonaj się sam!

Shopping Cart
Scroll to Top
Zadzwoń teraz