Ubezpieczenie emerytalne w Niemczech

 

Osoby prywatne podlegają w Niemczech obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu. Składki na ubezpieczenie emerytalne są uzależnione od zarobków. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech  – korzystają oni z ubezpieczenia prywatnego tzw. Basisrente. W naszym artykule dowiesz się więcej na temat ubezpieczeń emerytalnych, które mogą zapewnić Ci dodatkowe zabezpieczenie na starość.

BAV, emerytura przez zakład pracy

ubezpieczenia emerytalneOsoby zatrudnione mogą rozważyć skorzystanie z Betriebsrente, czyli tzw. betriebliche Altersvorsorge (bAV). To zakładowy program emerytalny, do którego pracownicy mogą przystąpić dobrowolnie. Składki na prywatną emeryturę są odprowadzane w tym przypadku przez pracodawcę.

Dlaczego warto przystąpić do bAV? Jeśli zdecydujesz się na bAV, składki na ubezpieczenie emerytalne będą odprowadzane bezpośrednio z Twojej pensji brutto, czyli jeszcze przed odliczeniem podatków. Do tego każda wpłata w ramach bAV obejmuje także dotację od pracodawcy. Co to oznacza w praktyce? Gdy pracodawca przekaże składkę 115 Euro na Twoje ubezpieczenie emerytalne, składka ta obejmie dodatek od zakładu pracy. Jak wspomnieliśmy składka odprowadzana jest od pensji brutto, co przekłada się także na oszczędności podatkowe (część składki to Twoje podatki). W praktyce oznacza to, że przy składce w wysokości 115 Euro pracownik otrzymuje pensję netto pomniejszoną jedynie o około 50 Euro .

Basis Rente dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy w Niemczech mogą skorzystać z Basis Rente/ Rürup Rente. Jest to prywatne ubezpieczenie emerytalne z odpisem podatkowym do 26.527,80 €/rok (2023) lub dla  rozliczających się wspólnie do 53.055,60 € /rok (2023). Dlaczego warto? Osoby prowadzące działalność gospodarczą często w ogóle nie odkładają na swoją emeryturę lub przepłacają, odprowadzając państwowe składki.

Warto zaznaczyć, że Basis Rente to bardzo elastyczna forma oszczędzania na emeryturę. W razie potrzeby składka może zostać zarówno zmniejszona, jak i podwyższona. Możliwe jest także zawieszenie opłacania składek.

Prywatne ubezpieczenie emerytalne w Niemczech. Dlaczego warto?

Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy mogą zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie na starość. Istotne jest, że prywatne produkty ubezpieczeniowe są bardzo elastyczne – dotyczy to zarówno wpłat, jak i wypłat oraz ewentualnych zmian wysokości składek.

To nie przypadek, że tak wiele osób decyduje się się na dodatkowe zabezpieczenie emerytalne. Przemawiają za tym następujące argumenty:

  • możesz na emeryturze zachować dotychczasowy standard życia;
  • przy dłuższym okresie wpłat możliwe jest zbudowanie znacznego kapitału;
  • elastyczne warunki wpłat i wypłat;
  • korzyści podatkowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat prywatnych ubezpieczeń emerytalnych w Niemczech? Nasi doradcy chętnie zaprezentują Ci różne możliwości i pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania. Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Zapraszamy do kontaktu!

Shopping Cart
Scroll to Top
Zadzwoń teraz