Zadłużenia w kasie chorych

 

Od roku 2009 w Niemczech obowiązkowa jest ciągłość ubezpieczenia zdrowotnego. Każda osoba, która przebywa w Niemczech, musi być ubezpieczona. Warto przy tym zaznaczyć, że, jeśli Twoja sytuacja zawodowa ulegnie zmianie, nadal jesteś zobowiązany do opłacania składek.

Jeśli np. Twoja umowa o pracę zostanie rozwiązana, Twój dotychczasowy pracodawca nie opłaca już Twoich składek. Jednak Ty nadal pozostajesz osobą ubezpieczoną, co de facto oznacza, że musisz samodzielnie zatroszczyć się o opłacanie składek. Także w przypadku wyprowadzki z Niemiec, musisz liczyć się z tym, że Twoje składki są nadal naliczane, jeśli nie wypowiesz umowy z Twoją kasą chorych.

Jak uniknąć zadłużenia w kasie chorych? Co zrobić, gdy jesteś już zadłużony i otrzymałeś wezwanie do zapłaty? W naszym wpisie odpowiemy na te pytania.

Wyjazd do Polski a rezygnacja z członkostwa w niemieckiej kasie chorych

Planujesz powrót do Polski? W takim razie, jeśli chcesz uniknąć zadłużenia w kasie chorych, nie możesz zapomnieć o tym, by pisemnie wypowiedzieć członkostwo. Do pisemnego wypowiedzenia należy zwykle dołączyć potwierdzenie wymeldowania w Niemczech oraz zawarcia ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce (lub w innym kraju, do którego się przeprowadzasz).

Pamiętaj, że jeśli nie wypowiesz umowy ubezpieczenia przed wyjazdem z Niemiec, musisz liczyć się z rosnącym zadłużeniem. Brak wypowiedzenia prowadzi do tego, że Twoje dotychczasowe członkostwo w kasie chorych przekształca się automatycznie w tzw. obligatoryjne ubezpieczenie zdrowotne z dobrowolnym członkostwem.

Za każdy miesiąc naliczana jest najwyższa dopuszczalna składka ubezpieczeniowa, jeśli Twoja kasa chorych nie otrzyma od Ciebie żadnych informacji dot. ewentualnej kontynuacji lub zakończenia ubezpieczenia zdrowotnego. W ten sposób powstaje zadłużenie. Do długu doliczane są oczywiście koszty korespondencji, znalezienia Twojego adresu zamieszkania oraz odsetki karne.

Zadłużenie w niemieckiej kasie chorych. Co robić?

Otrzymałeś wezwanie do spłaty długu w jednej z niemieckich kas chorych? Jeśli dotyczy Cię ten problem, zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Pamiętaj, że najgorszym rozwiązaniem jest brak reakcji na wezwanie do zapłaty. Im dłużej zwlekasz, tym wyższy staje się Twój dług.

Niezależnie od tego, czy Twoje zadłużenie powstało, ponieważ nie zgłosiłeś zmiany swojego statusu czy może nie wymeldowałeś  się z kasy chorych przy wyjeździe do Polski, możesz liczyć na nasze wsparcie. Pomożemy Ci umorzyć dług, wesprzemy Cię we wszystkich formalnościach.

Mamy świadomość tego, że załatwienie formalności związanych z zadłużeniem  w kasie chorych może nie być proste. Zaufaj naszemu doświadczeniu! Przeanalizujemy Twoją indywidualną sytuację i na pewno znajdziemy optymalne rozwiązanie. Skontaktujemy się z kasą chorych i pomożemy Ci obniżyć maksymalnie zadłużenie – nawet o 50-70%. Zadbamy o to, abyś mógł pozostałą kwotę spłacać w ratach. Zapraszamy do kontaktu! Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie!

Shopping Cart
Scroll to Top
Zadzwoń teraz